4 lipca 2011

Wisielec

Wisielec (również szubienica, powieszony, ang. hangman) — gra towarzyska, zazwyczaj dla dwóch osób, polegająca na odgadywaniu słów. Do gry potrzebna jest kartka i ołówek.
Zasady gry
Pierwszy gracz wymyśla słowo, ujawniając np. za pomocą kresek liczbę tworzących je liter. Drugi z graczy stara się odgadnąć litery słowa. Za każdym razem, gdy mu się to uda, pierwszy gracz wstawia literę w odpowiednie miejsce; w przeciwnym wypadku rysuje element symbolicznej szubienicy i wiszącego na niej ludzika. Jeżeli pierwszy gracz narysuje kompletnego „wisielca” zanim drugi odgadnie słowo, wówczas wygrywa. W zależności od wcześniej ustalonego stopnia skomplikowania rysunku „wisielca” (ilość elementów potrzebna do jego narysowania), gra pozwala na mniej lub więcej pomyłek odgadującego - źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wisielec_%28gra%29

Jak wykorzystać wisielca w edukacji?


     Wisielec to świetne narzędzie do ćwiczenia nowo poznanego słownictwa w nauczaniu języków obcych, ale również w edukacji wczesnoszkolnej. W klasie I można utrwalać wyrazy z nowo poznaną literą w późniejszym etapie, słownictwo z trudnościami ortograficznymi. Można również utrwalać w ten sposób nazwy miast, krain geograficznych, nazwy roślin czy zwierząt należących do danego ekosystemu.
Czego potrzebujemy?
     Wystarczy kartka papieru i ołówek. Ale jeśli jesteśmy z ekologią za Pan Brat to będziemy potrzebować materiałów wielokrotnego użytku. W najbliższym zasięgu ręki nauczyciela, czy ucznia jest tablica. Może być to tablica tradycyjna, do której potrzebujemy kredy, suchościeralna z flamastrami, bądź flipchart. Świetnym rozwiązaniem są tzw.  znikopisy. Można kupić na allegro za zaledwie 20 zł.
     Przez ostatni rok pracy z dziećmi pomysł świetnie sprawdził się w mojej klasie. Jednakże po jakimś czasie zabawa zaczęła się nieco nudzić, a może raczej jej forma. Dlatego zaczęłam szukać nowych sposobów na urozmaicenie zabawy.
     Jednym z pomysłów było wykorzystanie internetu. Można tam znaleźć mnóstwo stron oferujących zabawę w wisielca. Oto niektóre z nich: 
http://www.anglomaniacy.pl/coloursHangman.htm


http://www.hangman.no/


ww.hangman.learningtogether.net/fruits/index.htm

http://www.manythings.org/hmf/8975.html
http://www.buliba.pl/gry/gry-edukacyjne/zgadywanka-tablica.html

     Są też programy oferujące tego typu gry, jak chociażby bardzo prosty programik Sebran. Stronę, z której można pobrać program znaleźć można w zakładce "Programy dla dzieci"
 

     Jeśli, mamy do dyspozycji tablicę interaktywną SmartBoard, której oprogramowanie oferuje możliwość tworzenia różnorodnych zadań, to z pewnością wykorzystamy aplikację Word guess, dzięki której stworzymy zadania do konkretnej tematyki.

     Jednakże hitem ostatnich dni stał się wisielec 3D :) W pewnym zaprzyjaźnionym sklepie http://kertas.pl/pl/hangman-wisielec-gra.html zakupiłam takiego wisielca a przedstawia się on następująco:

     W połączeniu ze znikopisem, mamy nieograniczoną możliwość tworzenia kolejnych zagadek, a i forma zabawy ze składanym szkieletem jest niezwykle ciekawa.
     Co prawda zabawka jest obecnie w fazie testowania przez moje dzieci, ale już dziś mogę powiedzieć, że będzie stanowiła cenny element mojego warsztatu pracy z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym, zarówno podczas zajęć z zakresu edukacji wczesnoszkolnej, jak i języka angielskiego.
     Pozdrawiam i życzę udanych wakacji :)

1 komentarze:

Emila pisze...

Ja to wolę trochę bardziej rozbudowane gry. Ale jak byłam mała, to zawsze grałam w wisielca z rodzeństwem :)