17 maja 2016

Gry ortograficzne

Każdy wie, że ortografia nie jest łatwa a proces przyswajania zasad ortograficznych i stosowania ich w praktyce może przyprawić niejednego o ból głowy. Hmmm trzeba więc temu zaradzić. Pomyślałam, że przyda się kilka gier, które ułatwią przyswajanie pisowni wyrazów. Oto one.

Tekst wprowadzający
Dziś poćwiczymy wyrazy z h. Znacie książkę Witolda Gawdzika "Ortografia i gramatyka na wesoło"? Korzystam z niej nieraz, bo zawiera wiele wesołych wierszyków pozwalających utrwalić zasady pisowni.
Zaczniemy więc od wierszyka, który wprowadzi nas w temat np.:
"Kocur? Błahostka, haniebnie czmycha,
gdy tylko w lochu mój chrobot słychać.
Gdy puchacz huka, chichoczę, bowiem
chcę hecę zrobić tej chytrej sowie.
Drwię z hartów, wyżłów. Ba, hiena sama,
nawet z pomocą hipopotama..."

WYKREŚLANKA
Na stronie www.swiatnauczyciela.pl można wygenerować m.in. wykreślanki, które mogą być okazją do zebrania ortogramów, które będziemy ćwiczyli podczas zabaw. Uczniowie muszą odnaleźć wszystkie ortogramy i zakreślić je, każdy innym kolorem.


BINGO
Kiedy już stworzymy sobie bank wyrazów do zapamiętania, możemy przystąpić do utrwalania. Pierwsze zadanie to BINGO. Na stronie myfreebingocards.com można wygenerować plansze do gry w BINGO. Mało tego, można w nie grać online. Świetne narzędzie.
Uczniowie w tym wypadku otrzymają kartki, na których będą musieli wpisać wybrane wyrazy z h. Następnie nauczyciel będzie losował i odczytywał wyrazy, a uczniowie będą je zakreślali na swoich kartach. Ten, kto zakreśli wszystkie, woła BINGO!!!

HIPOPOTAM
Printoteka to moja ulubiona strona, na której znajduję mnóstwo pięknych materiałów do wydrukowania. To prawdziwa kopalnia pomysłów. Znalazłam tam materiał do gry przedstawiający hipopotama. Ten hipopotam jest niezwykły bo składa się z innych przedmiotów zawierających w nazwie literę h. Ale uwaga!!! Są tam też wyrazy z ch. Tak więc uczeń musi najpierw zastanowić się zanim wybierze właściwy obrazek.

Można też grać w ten sposób, że wydrukujemy obrazek na jednej stronie, a na odwrocie zestaw wyrazów. Jeden uczeń pokazuje drugiemu obrazek, a sam widzi wyrazy. Ten drugi nazywa obrazki i mówi, jaka trudność znajduje się w danym wyrazie, a ten pierwszy sprawdza i przyznaje punkty.

GRA PLANSZOWA
Pamiętacie matematyczną grę karcianą?

Prezentowałam ją na blogu zamiastkserówki.edu.pl Można zrobić taką samą tylko z wyrazami z h i ch. Uczniowie muszą wykonać fiszki z wyrazami z lukami, np.: ...ulajnoga, ...mura, ...uśtawka, da... i przykleić je w ten sam sposób na planszy. Następnie rzucają kostką, poruszają się pionkiem po planszy i podają daną trudność. Jeśli odpowiedź jest dobra, pionek zostaje, jeśli nie cofa się na poprzednie pole. Można wybrać osobę sprawdzającą poprawność z wyrazami zawartymi w tabelce.

ZGADNIJ CO TO?
Dzielimy uczniów w pary. Uczniowie otrzymują plansze z wyrazami z h i ch. Wybierają sobie jeden wyraz, ale nie mówią który wybrali. Zadaniem graczy jest jak najszybciej odgadnąć, który wyraz wybrał przeciwnik. O jednym należy pamiętać. Gracze muszą zadawać pytania, na które przeciwnik może odpowiadać TAK lub NIE.

DOBBLE
Dobble to świetna gra, którą możemy sobie zrobić sami. Na stronie dobble.gorfo.com stworzymy swoje własne karty do gry, które należy wydrukować, zalaminować i porozcinać. Można skorzystać z gotowych kart wykonanych przez innych użytkowników strony. Oto link do zestawu z wyrazami z H http://dobble.gorfo.com/share/573c8db89d5cf/pl

BIEGANE DYKTANDO
Biegane dyktando to pomysł Sabiny Piłat, nauczycielki klasy III z Warszawy. Wymyśliła ten genialny sposób na naukę ortografii z udziałem ruchu. Pomysł został rozwinięty przez pewną inną nauczycielkę z Dolnego Śląska, która przeprowadziła konkurs międzyszkolny właśnie wykorzystujący tę zabawę.
Zobaczcie jaki wspaniały rezultat


GRY INTERAKTYWNE
Na koniec dorzućmy kilka gier
1. Wybierz H lub CH
2. Logofiglowe zabawy
3. LearningApps
Reakcje:

0 komentarze: