7 maja 2014

File Folder Games


Kiedyś na jednym z blogów nauczycielki ze Stanów Zjednoczonych znalazłam post opisujący teczki z zadaniami dla uczniów. Nie były to bynajmniej teczki z "kserówkami". Wręcz przeciwnie, pełne kolorowych zadań wielokrotnego użytku (zalaminowanych) zarówno dla małych jak i dużych, matematyczne i językowe. Zaciekawiona zaczęłam szukać kolejnych blogów, na których są opisane teczuszki. Znalazłam je pod nazwą File Folder Games.
Pomysł tak bardzo mi się spodobał, że postanowiłam zaadaptować to do naszych warunków i wprowadzić w mojej klasie. 
W Stanach Zjednoczonych teczki są trochę inne niż u nas. Wyglądają tak:
Na www.amazon.com można kupić 100 sztuk za około 8 dolarów
W Polsce najtańszym produktem tego typu są teczki na gumkę lub zawiązywane. Mają one skrzydełka, które można usunąć ale nie trzeba. Ja je usuwam bo wydaje mi się to wygodniejsze. (Oczywiście w mojej przyrodzie nic nie ginie i te usunięte skrzydełka służą potem jako zakładki, elementy dziwnych konstrukcji mojego syna itd.)Zadania do wklejenia mogą być różne, różniste. Począwszy od puzzli, domina, dobieranek, loteryjek, literkowych zabaw po gry planszowe np. z gazet lub wykonane samodzielnie, czy gotowe zadania pobrane z internetu.

 W internecie można znaleźć wiele stron z gotowymi zadaniami. Wystarczy je pobrać, wydrukować i zalaminować (będą trwalsze) i wkleić do teczki. Zadania w teczkach składają się z dwóch części: stałej, która jest wklejona do teczki stanowi jakby pytanie do zadania i części ruchomej, która najczęściej umieszczana jest w załączonej kopercie i stanowi odpowiedzi. Części ruchome mogą być dokładane ale mogą być również przyczepiane na rzepy.

Strony, z których korzystam to:
http://www.preschoolprintables.com/filefolder/filefolder.shtml

http://preschoolmom.com/FolderGames.html

http://www.itsybitsyfun.com/file-folder-games.html

http://www.filefolderfun.com/SearchSubject.html

 Na Pintereście można znaleźć wiele pomysłów, jak teczkę wykonać i jakiego typu zadania mogą to być. Zapraszam na moją tablicę
http://www.pinterest.com/apanaski/file-folder-game/

 Można też wpisać hasło "File Folder Games" w wyszukiwarce Google i przejść do zakładki Grafika a potem przenosić się na strony dotyczące tematu. Życzę miłego "teczkowania" :)
Reakcje:

4 komentarze:

Anonimowy pisze...

Witam serdecznie, pomysl świetny, zastanawiam sie tylko czym to wszystko trwałe posklejać (rzepy z folia i teczka)

Joanna Apanasewicz pisze...

Rzepy są samoprzylepne i dobrze się trzymają. Używam też kleju Magic lub tego na ciepło lub taśmy dwustronnie klejącej

Anonimowy pisze...

Witam serdecznie jestem zainteresowana zrobieniem takich teczek. Moje pytanie dotyczy tego czy sa jakieś strony z których można pobrać gotowe wklejki do teczek? Jeśli tak to bardzo proszę podac mi adresy bo ja niestety nie mogę znaleść.

Dorota L. pisze...

Witam serdecznie szukam materiałow do teczki "Gdzie jest kot?" niestety nigdzie nie mogę znaleźć. Mogła by Pani podesłać mi linka?