15 lutego 2012

Classroom Language

Dziś propozycja dla nauczycieli języka angielskiego, ale nie tylko. Myślę, że pomysł można wykorzystać w każdej dziedzinie edukacji.
Classroom Language to zwroty używane podczas lekcji języka angielskiego, zarówno przez nauczyciela jak i przez ucznia. Myślę, że dobrym pomysłem jest graficzne opracowanie takiego zestawu przydatnych wyrażeń i wyeksponowanie ich na klasowej gazetce. Znalazłam kilka pomysłów w internecie. Oto one:
http://dedicatedteachers.wordpress.com/2011/01/20/bookmarks-classroom-language-02/
http://english.web.tr/classroom-language/
http://teacherslove.blogs.sapo.pt/13800.html
Jest jeszcze wiele innych stron, na których znajdziemy propozycje opracowania klasowego języka.  Wystarczy przejść do zakładki Grafika w Google.pl i wpisać classroom language. Przy okazji na odwiedzanych stronach można znaleźć wiele innych pomysłów i propozycji do wykorzystania podczas lekcji.
Pragnę przedstawić mój pomysł na opracowanie klasowego języka. A mianowicie: Classroom Language Mandala.
Mandalę z pewnością znacie. Jeśli nie, odsyłam do posta: http://apanaski.blogspot.com/search/label/Mandala
Kiedyś zetknęłam się z mandalą pisaną. Ludzie zapisują na niej prośby o pokój, marzenia, postanowienia, podziękowania, w różnych kolorach i tak powstaje kolorowa mandala. Ma to trochę charakter mantry. Pomyślałam, że można wykorzystać ideę pisania na mandalach w celu tworzenia m.in. przydatnych słów w języku angielskim i nie tylko.
Wystarczy wydrukować zwykłą mandalę, która zawiera duże pola. Z uczniami opracowujemy zestaw przydatnych słów i wyrażeń. Każdy uczeń wybiera jedno lub dwa słowa, czy zwroty i zapisuje je na mandali a potem ją koloruje. Można potem wszystkie mandale przykleić na szary papier i powstanie kolejna, większa mandala wraz z całym zestawem opracowanych przez nas zwrotów klasowego języka. Oto propozycje:Całkiem spory zestaw przydatnych słów i wyrażeń znaleźć można na stronie http://www.weberberg.de/skool/essential-phrases.html
Jak już pisałam, można wykorzystać mandalę w innych dziedzinach. Na języku polskim przy pomocy mandali możemy ćwiczyć ortografię, gramatykę, wzbogacać zasób słownictwa uczniów itd.

Podczas lekcji matematyki można zapisywać działania matematyczne, utrwalać znaki, tabliczkę mnożenia. Są mandale tematyczne, tzn. zawierające grafikę dotyczącą np. pór roku, zwierząt, roślinności. Tylko od naszej inwencji twórczej zależy jak wykorzystamy mandalę. Mandala na stałe wpisała się w moją działalność edukacyjną, stosuję ją przy wielu okazjach. Uczniom nigdy się nie nudzi, bo za każdym razem jest inna. Nawet jeśli wszyscy kolorują ten sam wzór. Zachęcam do spróbowania.
Pozdrawiam cieplutko w zimowy dzień.
Reakcje:

0 komentarze: