10 kwietnia 2016

Czytamy z kamykami

Zawsze szukam ciekawych pomysłów na to, jak zachęcić dzieci do czytania. Nauka czytania to żmudny proces i z pewnością ćwiczenia muszą być różnorodne i ciekawe aby dzieciaki nie zniechęciły i nie znudziły się. W tym celu wymyślam kolejne gry i zabawy, trochę podpatruję i korzystam z pomysłów na Pinterest.
Wykorzystuję do tego przedziwne materiały, np. kamienie. Oto propozycja zabawy w "Kamyk szczęścia" Na kamieniach zapisujemy wyrazy i wrzucamy je do woreczka. Następnie uczniowie losują po jednym kamyku, odczytują wyraz, ale nie odczytują go głośno. To tajemnica na cały dzień. Dziecko stara się często zerkać na wyraz aby nauczyć się go czytać i zapamiętać jego obraz. Można polecić aby uczeń ułożył z tym wyrazem jak najdłuższe zdanie albo ułożył krótką historyjkę, znalazł wyraz rymujący się. W kolejnym dniu następuje zamiana. Dziecko wybiera sobie kolegę, z którym wymienia się swoim szczęśliwym kamykiem i z życzeniami udanego dnia odchodzi ze swoim nowym wyrzem. W ten sposób uczniowie każdego dnia uczą się czytać jeden wyraz. Wymiana trwa tak długo, aż każdy nauczy się czytać wyrazy ze wszystkich kamieni. Po skończeniu wymian kamienie można pomalować i wręczyć rodzicom jako talizmany szczęścia.

Reakcje:

1 komentarze:

Anna Tracz pisze...

Cudna sprawa z tymi kamykami akurat zaczęłam naukę z kolejna pierwszą klasą i są ogromne problemy z czytaniem. Dziękuję za ten świetny pomysł. Z wyrazami szacunku. Ania