19 lutego 2008

MANDALA

Dziś o czym innym niż papierowe szaleństwo. Jak podaje Wielka Encyklopedia PWN [2003] mandala [sanskr. mandala 'okrąg'], w religiach indyjskich (hinduizm, buddyzm, dźinizm) geometryczny diagram, symbol Kosmosu, w którego centrum znajduje się istota boska; (...) podstawowa forma mandali składa się z okręgu z wpisanymi weń kwadratami (o bokach zorientowanych według stron świata).

Nie będę wykładała teorii mandali zainteresowanych odsyłam do strony:
http://mandale.info/_co_to_jest_mandala.html

Moja przygoda z mandalą zaczęła się gdy pracowałam w pewnej bibliotece. Tam poznałam wspaniałą osobę - Magdę i razem z nią zaraziłyśmy mandalą mnóstwo dzieciaków, które nas odwiedzały.
Dowiedziono, że praca z mandalą bardzo korzystnie wpływa na rozwój dzieciaków już od momentu kiedy potrafią postawić choćby kreskę. Ja stosuję mandalę w pracy z moimi łobuziakami w szkole i uwierzcie jest to trafiony pomysł. Staram się zawsze wybierać je tematycznie zależnie od pory roku czy święta jakie przypada, a z pierwszakami świetnie bawiliśmy się z mandalą przy wprowadzaniu literek malując mandale literowe. Polecam spróbujcie! Na pewno się zakochacie. Poniżej kilka moich mandali a w linkowni odnośniki do stron z digramami do wydrukowania i pokolorowania. Aha dodam tylko, że kolorować można wszystkim: kredkami, pisakami, farbami, można wyklejać gazetami, ziarnami, plasteliną. Ja najbardziej lubie malować mandalę pastelami olejnymi. Pozdrawiam i miłej zabawy.

Reakcje:

2 komentarze:

Kaku pisze...

Niestety nie mogę znaleść linka do mandali gotowych do wydruku. Bardzo bym chciała do niego dotrzeć wię proszę o pomoc. Prace bardzo mi się podobają!

Kaku pisze...

ok znalazlam:)
pozdrawiam