30 marca 2011

Pomoce edukacyjne

MEMORY - gra znana też pod nazwą Concentration, Pelmanism, Shinkei-suijaku, Pexeso, czy po prostu Pary. Jest to gra karciana polegająca na odnajdowaniu par takich samych kart. W grze może uczestniczyć wiele osób, w zależności od ilości par. Na początku gry wszystkie karty leżą rozłożone na stole obrazkami do dołu. W danym momencie uczestnik odkrywa dwie karty. Jeśli są takie same to zabiera je, jeśli nie, zakrywa je z powrotem. Celem każdego gracza jest zdobycie jak najwięcej par. 
Pary mogą dotyczyć różnej tematyki. Gra jest bardzo popularna w nauczaniu języków obcych dzieci, ale również w edukacji wczesnoszkolnej czy przedszkolnej. Gra doskonale poprawia pamięć i koncentrację. W Internecie można znaleźć mnóstwo stron zawierających gotowe karty do wydrukowania. Można jednak takie karty wykonać samemu. Trzeba wykonać tabelkę w edytorze tekstów i powklejać tam wybrane obrazki czy też słowa. Gra Memory nie musi być wyłącznie grą obrazkową. Można stosować ją w nauce liter, ortografii, czytania, liczenia itp. 
Gotowe zestawy do gry dotyczą zazwyczaj jednej tematyki, np. zwierzęta, zabawki, rośliny itp. Bardzo często karty można znaleźć w czasopiśmie "Nauczycielka Przedszkola", należy je tylko zalaminować aby posłużyły na dłużej.


Bardzo popularna jest multimedialna wersja tej gry. Można ją znaleźć niemalże na każdej stornie internetowej dla dzieci. Minusem jest wtedy to, że nie ma kart, które dziecko zabiera, no i trzeba liczyć punkty, jeśli gra kilka osób.
Polecam gorąco!

Na stronie www.education.vic.gov.au jest do pobrania darmowy programik do tworzenia własnych gier Memory. Należy jedynie wybrać opcję z tekstem lub same obrazki, ustalić ile par chcemy zaproponować i powklejać obrazki. Świetna zabawa.
 Taka aplikacja powstaje po zapisaniu.
Reakcje:

1 komentarze:

Pomoce naukowe pisze...
Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.