MEMORY- gra znana też pod nazwąConcentration, Pelmanism, Shinkei-suijaku, Pexeso, czy po prostu Pary. Jest to gra karciana polegająca na odnajdowaniu par takich samych kart. W grze może uczestniczyć wiele osób, w zależności od ilości par. Na początku gry wszystkie karty leżą rozłożone na stole obrazkami do dołu. W danym momencie uczestnik odkrywa dwie karty. Jeśli są takie same to zabiera je, jeśli nie, zakrywa je z powrotem. Celem każdego gracza jest zdobycie jak najwięcej par. Pary mogą dotyczyć różnej tematyki. Gra jest bardzo popularna w nauczaniu języków obcych dzieci, ale również w edukacji wczesnoszkolnej czy przedszkolnej. Gra doskonale poprawia pamięć i koncentrację. W Internecie można znaleźć mnóstwo stron zawierających gotowe karty do wydrukowania. Można jednak takie karty wykonać samemu. Trzeba wykonać tabelkę w edytorze tekstów i powklejać tam wybrane obrazki czy też słowa. Gra Memory nie musi być wyłącznie grą obrazkową. Można stosować ją w nauce liter, ortografii, czytania, liczenia itp. Gotowe zestawy do gry dotyczą zazwyczaj jednej tematyki, np. zwierzęta, zabawki, rośliny itp. Bardzo często karty można znaleźć w czasopiśmie "Nauczycielka Przedszkola", należy je tylko zalaminować aby posłużyły na dłużej.
Bardzo popularna jest multimedialna wersja tej gry. Można ją znaleźć niemalże na każdej stornie internetowej dla dzieci. Minusem jest wtedy to, że nie ma kart, które dziecko zabiera, no i trzeba liczyć punkty, jeśli gra kilka osób. Polecam gorąco!
Na stronie www.education.vic.gov.au jest do pobrania darmowy programik do tworzenia własnych gier Memory. Należy jedynie wybrać opcję z tekstem lub same obrazki, ustalić ile par chcemy zaproponować i powklejać obrazki. Świetna zabawa.
Czas na grę!
Dzieciaki uwielbiają gry matematyczne dlatego często wykorzystuję je podczas lekcji. Wcale nie muszą to być gotowe gry kupowane w sklepach. Czasem wystarczy kartka papieru, pionek i kostka. Szukam różnych gier do wydrukowan…Read More
Czytamy z kamykamiZawsze szukam ciekawych pomysłów na to, jak zachęcić dzieci do czytania. Nauka czytania to żmudny proces i z pewnością ćwiczenia muszą być różnorodne i ciekawe aby dzieciaki nie zniechęciły i nie znudziły się. W tym celu wymy…Read More
Kto nie lubi popcornu?!Dzieciaki uwielbiają popcorn! No dobrze, może nie wszystkie, ale większość. Dlatego popcornowa gra od samego początku była skazana na powodzenie.
W kreatorze na stronie Printoteka.pl przygotowałam potrzebne materiały do gry. …Read More
Szacowanie
Szacowanie to umiejętność określania przybliżonej wartości jakiejś wielkości. Wykorzystuje się je w metrologii, handlu czy rolnictwie. Dzieci lubią bawić się w szacowanie, aczkolwiek wielokrotnie spotykałam się z sytuacją, …Read More
Oś liczbowaTaką oto oś liczbową wygrzebałam ostatnio z szafy. Dzieciakom od razu przypadła do gustu. Można po niej spacerować, skakać co dwa i trzy, szukać liczb parzystych i nieparzystych, dodawać, odejmować a nawet mnożyć. Wykonałam j…Read More
Nazywam się Joanna Apanasewicz. Jestem nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej i języka angielskiego i lubię to. Jestem również członkinią grupy SuperBelfrzy RP. Staram się pracować kreatywnie i z pasją, dowodem czego mogą być pomysły, które prezentuję na stronie.
Mona publikacja
Zrób to sam/a. Dydaktyczne pomoce (niemal) z niczego. Poradnik opisujący jak wykonać proste pomoce edukacyjne ze "śmieci".
1 komentarze:
Prześlij komentarz